epa08950383 Retired General Lloyd Austin testifies before the Senate Armed Services Committee during his conformation hearing to be the next Secretary of Defense in the Dirksen Senate Office Building in Washington, DC, USA, 19 January 2021. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин разговарал вчера со израелскиот министер за одбрана Јоав Галант за „регионалните закани и дестабилизирачките дејства на Иран на Блискиот Исток“, соопшти Пентагон.

Како што пренесуваат медиумите, повикот дошол пред Израел да изврши напад на територијата на Иран, а во соопштението на Пентагон не се споменува дискусија за плановите на Израел за овој напад, пренесува Си-ен-ен.

Неименуван висок американски функционер за Си-Ен-Ен изјави дека Израел во четвртокот ги известил САД дека ќе возврати на нападот на Иран во наредните денови и дека Вашингтон не ја поддржува оваа акција на Тел Авив.

Неименуван американски функционер претходно за Си-Ен-Ен изјави дека Израел утринава извршил напад на иранска територија, а иранската државна телевизија објави дека три беспилотни летала биле забележани над небото во Исфахан и биле уништени по активирањето на системот за противвоздушна одбрана на земјата.