Носителот на листа на кандидати за пратеници од Изборна Единица 2, предводена од СДСМ и Коалицијата за европска иднина, Оливер Спасовски, се обрати на централниот митинг на кандидатот за претседател Стево Пендаровски.

„Почитувани граѓанки и граѓани,
Ние нема да дозволиме да се вратиме во минатото кога шепотевме!
Се бориме за безбедна, стабилна и сигурна Македонија преку европските вредности во институциите!
Се бориме за Правда за сите!
Нема откажување од иднината! Победа!”, порача Спасовски