Стигнаа 10.530 вакцини на „Фајзер“

1

Попладнево во земјава пристигна првата пратка од вакцината „Фајзер“, обезбедена со директни преговори со производителот, соопшти Министерството за здравство.

„Станува збор за 10.530 дози од вакцината Фајзер, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за ковид имунизација“, соопшти Министерството за здравство.