Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

– Убеден сум дека она што се случи последните денови на северот (на Косово), беше оркестрирано од страна на државата Србија за да се создаде компликувана состојба и да се подготви сценарио планирано од Србија – нагласи Тачи.

Според него, српскиот претседател Александар Вучиќ „му наредил на Ѓуроќ да дојде во Косово“.

Кога станува збор за некои закани што дојдоа од Србија во врска со инцидентот во Косовска Миторвица, според Тачи, тие претставуваат само празни зборови.

– Ако тргне војската, ќе се врати како што се врати и возот. Заканите на Вучиќ не импресионираат никого, а најмалку мене – истакна Тачи.

Припадници на косовската полиција во понеделникот вечерта упаднаа за време на одржувањето на средба на локалните Срби во Косовска Митровица, при што беше приведен Ѓуриќ и беа повредени вкупно 32 лица, од кои пет потешко, а меѓу нив и косовскиот министер за земјоделство Ненад Рикало.

The post Тачи: Апсењето на Ѓуриќ орекестрирано од Србија appeared first on PLUS INFO.