СЗО: Имунизацијата на децата не е висок приоритет

Вакцинацијата на деца не е приоритет од гледна точка на Светската здравствена организација, иако сè поголем број богати земји одобруваат вакцини против Ковид-19 за...

САД ќе испратат 80 милиони дози вакцини низ светот

  Во текот на следните две седмици, САД ќе донесат одлука за тоа како ќе ги распределат своите 80 милиони дози вакцини против Ковид-19 на...

ЕУ постигна договор за даночна транспарентност за мултинационалните компании

  Европската комисија и Парламентот постигнаа договор за правилата што ќе ги принудат големите мултинационални компании да откријат колку заработуваат и колку данок плаќаат во...

Рјабков: Москва и Вашингтон се во контакт поради хакерскиот напад во компанијата „JBS“

  Москва и Вашингтон се во контакт во врска со кибер нападот врз најголемиот производител на месо во светот, компанијата „ЈБС“, изјави денеска заменик шефот...

Бобан Томовски, соработник на Седат Пекер, приведен во Истанбул

  Македонскиот државјанин Бобан Томовски, кој наводно е близок соработник на Седат Пекер, бил приведен на аеродромот во Истанбул и се очекува в сабота да...

Кнесетот го избра Исак Херцог за нов претседател на Израел

  Претседателот на Еврејската агенција, Исак Херцог, е 11-от претседател на Израел откако на тајното гласање денеска доби 87 гласови од членовите на Кнесетот (...

Австрискиот канцелар Курц под истрага

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој е под истрага што може да му донесе и затворска казна, се обидува да се извлече со својата мајка,...

Во Грција стапува во сила европскиот дигитален ковид пасош

  Преку законски акт потпишан од грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и објавен во Службен весник, Грција е меѓу првите земји што официјално и во пракса...

На 9 јуни албанскиот Парламент ќе гласа за разрешување на претседателот Илир Мета

  Координаторите на пратеничките групи во албанскиот Законодавен дом, на денешната средба одлучија седницата за разрешување на претседателот Илир Мета да се одржи на 9...

Во Хонг Конг лотарија за вакцинираните против Ковид-19

  Властите во Хонг Конг организираат лотарија за да ги охрабрат жителите на метрополата да се вакцинираат против коронавирусот. На лотаријата ќе има награди во вкупна...

Актуелно