Путин и се закани на Европа: Вашите територии не се големи и густо се...

Рускиот претседател Владимир Путин и се закани на Европа со „сериозни последици“ доколку на Украина и се дозволи во иднина да користи прецизно оружје...

Тешка сообраќајна несреќа кај Младеновац: автобус удри во автомобил, има загинати, над 20 лица...

Возачот на патничко возило загина утрово во судир со автобус во близина на Младеновац, а 30 луѓе се донесени во итниот центар, според Танјуг. Директниот...

САД се против тоа Украина да користи американско оружје за напади врз руска територија

САД кои се главниот сојузник на Киев во војната против Русија, не сакаат Украина да користи американско оружје за да напаѓа „на руска територија“,...

Апелациониот суд му дозволи на Брејвик повторно да ја тужи Норвешка за кршење на...

Апелациониот суд во Норвешка му дозволи на Андерс Брејвик, кој беше осуден на 21 година затвор за убиство на 77 лица во два одвоени...

Сикорски: Не ја исклучуваме можноста за испраќање војници во Украина

Полска не треба да ја исклучи можноста за испраќање сили во Украина, рече министерот за надворешни работи Радослав Сикорски во коментарите објавени денеска додека...

Захарова: Блинкен дојде во Киев да ги исмева Украинците

Посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на Киев и неговиот настап во еден од локалите во главниот град на Украина изгледаат како американскиот...

Цела Франција во потрага по „Мувата“ – затвореникот кој побегна од полициско комбе

Во Франција денеска продолжува потрагата по затвореникот Мохамед Амр – „Мувата“, кој вчера побегнал од полициското комбе кое го превезувало во затвор. Тој се враќал...

Бајден го потпиша законот за забрана за увоз на збогатен ураниум од Русија

Американскиот претседател Џозеф Бајден потпиша закон со кој се забранува увоз на збогатен ураниум, односно нуклеарно гориво за производство на електрична енергија во нуклеарните...

Зеленски: Наша задача е да го нарушиме рускиот обид за проширување на војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека главна задача на Украина сега е да го наруши рускиот обид да ја прошири војната. – Што се...

САД и Австралија претставија огромни подводни дронови: „Ова е иднината на војувањето“

Ghost Shark и Manta Ray се имињата на прототипите на беспилотни подводни возила, UUV или беспилотни летала, неодамна претставени од Австралија и САД. Според Си-Ен-Ен,...

Препорачано

Актуелно