„Опенхајмер“ освои седум награди БАФТА

Филмот на Кристофер Нолан – „Опенхајмер“ беше еден од најгледаните филмови минатата година, а за неговиот квалитет сведочат и наградите што ги освои. „Опенхајмер“ освои...

Направена првата селекција за наградата „Роман на годината“, избрани 19 романи

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2023 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во состав...

„Засекогаш во срцата“ традиционален концерт во чест на Тоше Проески, Костов и Драган Каранфиловски...

НУ Центар за култура во соработка со НУ Камерен оркестар на Битола по шести пат го организираат концертот „Засекогаш во срцата“. Од НУ Камерен оркестар...

Промоција на возбудливиот дебитантски трилер „Девојката што ја наслика смртта“ од Андреа Мирчевска

Утре (среда), во 19 часот, во „Литература.мк“ на улица „Македонија“, ќе се одржи промоција на романот „Девојката што ја наслика смртта“, во издание на...

„Љубов, страст – фламенко“ со оркестарот на Македонската филхармонија

Овој четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените, насловен „Љубов, страст-...

Отворен поетски ден на кој ќе се одбележи 77-годишнината од постоењето на ДПМ

Друштвото на писателите на Македонија е формирано на 13 февруари 1947 година, од страна на осум писатели: Васил Иљоски, Славко Јаневски, Блаже Конески, Ристо...

Климатски активистки фрлија супа од конзерва врз Мона Лиза

На снимката објавена на социјалните мрежи две активистки од групата „Riposte alimentaire“, испрскаа супа од конзерва врз стаклото што ја штити сликата. Двете жени рекоа...

Гостува монобајката „Презимето на розата“ во изведба и режија на Оливера Балашевиќ

На големата сцена во Македонскиот народен театар на 15 март 2024 година со почеток во 20:00 часот ќе гостува монобајката „Презимето на розата“, во...

ДПМ не избра претседател, членови обвинуваат дека Николовска и Петрески го уништуваат друштвото

Денеска на вонредното изборно собрание на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ), претседателката на Собранието на ДПМ во заминување, Кристина Николовска и претседателот на...

Претставата „Странци“ утревечер во Драмскиот Театар

Во среда на 15 ноември 2023 година, со почеток од 20:00 часот, во Драмскиот Театар, ќе може да ја погледнете претставата „Странци“. Режисер: Нела Витошевиќ Драматург:...

Препорачано

Актуелно