46 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.05) по однос на забраната за движење  евидентирано е дека на ниво на целата   држава 46 лица не...

Македонски концепт: Да се продолжи рокот за попишување на дијаспората и онлајн попис за...

Македонски концепт бараат продолжување на рокот за попис на дијаспората поради настанатите технички проблеми на електронскиот систем за попишување, со што ќе им се...

Вооружена престрелка во Бутел има и жртви

Во скопската населба Бутел 2 попладнево се случило убиство. Се работи за место кое се наоѓа веднаш до ресторанот „Султан“, а голем број на полициски...

Хелсиншки комитет поднесе кривична пријава против академик Катица Ќулавкова

Хелсиншкиот комитет за човекови права констатира дека кризната состојба предизвикана од појавата на коронавирусот, деновиве интензивно се прелева на полето на меѓуетничките односи. Како...

Демократски сојуз: Езерото Треска е на скопјани

Демократскиот сојуз бара Советот на Град Скопје и градоначалникот на Скопје да ги преземат сите законски мерки за да спречат Езерото Треска да се...

Одложена „Галичка свадба“

Советот на Месната заедница Галичник, заради заштита на јавното здравје, донесе одлука да го одложи одржувањето на годинешната „Галичка свадба“, што традиционално се одржува...

Темелковски и Смилевски во службена посета на турската општина Одемиш

Заедно со претседателот на Советот на Општината Дарио Шимиќ, и со градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски бевме во службена посета во Општина Одемиш,...

ДИК сè уште ги нема конечните резултати од изборите

Државната изборна комисија информира дека сè уште се врши прием на материјалот од општинските изборни комисии и при тоа рачно се проверуваат записниците за...

Филипче: Лажен имејл се шири меѓу граѓаните, не подлегнувајте на оваа манипулација

Меѓу граѓаните се шири имејл со невисината содржина испратен од лажна адреса, која личи на Министерство за здравство, соопшти министерот Венко Филипче. Тој додаде...

Самостоен синдикат на Клинички центар: Да се реализира ветувањето за 40 отсто зголемување на...

  Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар соопшти дека очекува да се реализира ветувањето на СДСМ во изборната кампања за 40 отсто зголемување на платите во...

Актуелно