Донесен Законот за јазици

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа законот го помина собранискиот филтер. Пратениците...

Собраниското обезбедување спречи тепачка помеѓу Груевски и Џафери

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери...

Сонот на Јане се оствари – се запозна со својот идол ПОЛ ПОГБА!

По директната покана на францускиот ас да го следи натпреварот на Манчестер Јунајтед против Севиља на „Олд Трафорд“, нашиот мал херој беше пречекан од...

Во Влада усвоена Програма за персонална асистенција, лични асистенти ќе им помагаат на лицата...

На предлог на МТСП, Владата на Република Македонија на денешната седница ја усвои Програмата за персонална асистенција на лица со попреченост за 2018 година. Оваа услуга се воведува...

37 години од формирањето на Единицата за специјални задачи

Секогаш подготвени за ефикасно и брзо соочување со опасностите, припадниците на  Единицата за специјални задачи не прават горди, но истовремено прават да се чувствуваме...

(ВИДЕО) Заев: Дополнителни 100 милиони евра за општините со имплементацијата на рамномерниот регионален развој

Премиерот Заев одговараше на прашања на новинарите во ЗЕЛС: 100 милиони евра дополнителни пари за општините со имплементацијата на рамномерниот регионален развој. Дали со овој...

Потпишан договорот за примопредавање на хардверот и софтверот на информацискиот систем  www.gradezno-zemiste.mk на ЗЕЛС

-„Денес потпишавме договор со кој Министерството за транспорт и врски на ЗЕЛС му го  предава правото на трајно користење, управување, одржување и понатамошна тековна...

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу во посета на општина Чаир

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска ја посети општина Чаир. На работниот состанок со градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу се разговараше за...

Министерство за транспорт и врски: ВМРО-ДПМНЕ да објаснат зошто навремено не се завршиле административните...

Министерството за транспорт и врски остро реагира на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со доизградбата на автопатот Демир Капија -Смоквица. Сакаме да потенцираме дека...

Можни локални излевања и поплавувања поради најавените дождови

Се очекува зголемување на водостоите во горниот дел од сливовите на Вардар, Треска, Црна, Радика, Сатеска, Црн Дрим и Голема (Ресенска) ако поради најавениот дожд...

Актуелно